logo1 butterfly
English  Deutsch  Rusky 
home onas partneri referencie akutality kontakt
sluzby
aktuality
 • Ponuka práce
  Pridaj sa k nám do tímu a poď brigádovať k lídrovi digitalizácie objektov na Slovensku do divízie TMG Digitality.
  Viac »
 • Výhodné digitalizačné balíky práve teraz !!!
  Zdigitalizujeme Vám Vaše zbierky v mieste ich uloženia, v digitalizačných centrách TMGDigitality alebo Vám dodáme digitalizačné technológie a zaškolíme personál.
  Viac »
 • Založili sme platformu FORENSIC DIGITAL INTELLIGENCE
  ktorá je venovaná spolupráci expertov súdneho lekárstva, forenznej medicíny a odborníkov v oblasti 3D laserového skenovania.
  Viac »
 • 3D modelovanie známej internetovej postavičky Pištu Lakatoša
  Do traileru pre prvý slovenský celovečerný animovaný film sme vymodelovali známu internetovú postavičku Pištu Lakatoša.
  Viac »
 • TMG koordinátor v medzinárodnom projekte
  TMG Group, s.r.o. je lídrom a koordinátorom medzinárodného projektu "CULTOPS" v najväčšom výskumnom a inovačnom programe EÚ HORIZON 2020.
  Viac »
 • TMG je líder medzinárodného konzorcia na digitalizáciu kultúrneho dedičstva
  TENDER MEDIA GROUP je líder medzinárodného konzorcia na digitalizáciu kultúrneho dedičstva v Slovenskej republike v rámci operačného programu informatizácia spoločnosti, prioritná...
  Viac »
Reštaurovanie a deacidifikácia

TMG Group, s.r.oVám navrhne a zabezpečí komplexné riešenia v oblasti reštaurovania, ako aj deacidifikácie rozpadávajúcich sa starých, historických kníh a dokumentov nasledovnými metódami:

 • CSC Booksaver
 • Bookkeeper

 

 

 

Deacidifikácia, alebo odstránenie kyslého pH z drevitého papiera umožňuje uchovať knihy a iné papierové dokumenty z 19. a 20. storočia pre budúce generácie. Počas procesu deacidifikácie sa knihy a papierové dokumenty ponárajú do roztoku, ktorý neutralizuje prítomné kyseliny a zároveň zabezpečuje dostatočnú alkalickú rezervu s cieľom zabezpečenia dlhodobej ochrany ošetrovaných kníh a dokumentov. 

 

 

 

Stabilizácia poškodeného krehkého papiera, sušenie navlhnutých a vodou zničených kníh, odstraňovanie plesní, reštaurovanie knižných väzieb, to sú činnosti v oblasti reštaurovania kníh a dokumentov, ktoré Vám vieme zabezpečiť.

 

reštaurovanie dokumentu

 

 • Stabilizácia papiera

S cieľom spevniť a stabilizovať papier je možné použiť unikátnu svetovú metódu rozdeľovania papiera, ktorá je založená na fyzikálnych možnostiach papierových listov, že spojovacie vlákna listu papiera je možné rozdeliť na dva tenké listy, medzi ktoré sa vkladá špeciálny papier. 

 

 pred reštaurovaním

 

po reštaurovaní

 

 • Sušenie vodou zničených kníh

Poškodenie kníh vodou alebo vlhkosťou môže byť pre knihy a papierové dokumenty veľmi nebezpečné - rozmazanie atramentov a pečiatok, poškodenie väzieb, popraskanie obálok, tvorba plesní. Takéto poškodenie si vyžaduje okamžité ošetrenie napadnutých kníh špeciálnou metódou sušenia mrazom v špeciálnych tlakových nádobách.

 

vodou zničená kniha

 

 • Odstraňovanie plesní

Ak spóry plesní napadnú papier a proces liečby nezačne včas, môže dôjsť k prudkému poškodeniu papiera, ktorý stráca svoju mechanickú stabilitu. Odstraňovanie plesní je ďalšou službou, ktorú poskytuje naša spoločnosť v oblasti reštaurovania kníh a papierových dokumentov.

 

pleseň na knihe

 

 • Reštaurovanie knižných väzieb

Neporušená väzba je nevyhnutná pre neobmedzené využitie knihy. Na rekonštrukciu väzieb používame trvanlivé materiály, ktoré však vyzerajú ako pôvodné.

 

porušená knižná väzba

 

Reštaurovanie kníh a dokumentov

 

Deacidifikácia

vlastne projekty
 • Unikátna digitalizácia dokumentov z roku 1341
  Digitalizovali sme najstarší misál bratislavskej kapituly z roku 1341. Misál patrí medzi najvýznamnejšie stredoveké hudobné pamiatky z územia Slovenska. Miestom vzniku rukopisu bol pravdepodobne okruh hlavného cirkevného centra stredovekého Uhorska – Ostrihomu. V dejinác Misál patrí medzi najvýznamnejšie stredoveké hudobné pamiatky z územia Slovenska. Miestom vzniku rukopisu bol pravdepodobne okruh hlavného cirkevného centra stredovekého Uhorska – Ostrihomu.
  Viac »
 • Ako odfotiť slona na tanieri?
  Z histórie firmy. Naše prvé pokusy s priestorovou fotografiou predmetov, dnes známou pod názvom 360° a 3D fotografia. Manuálne zariadenie pozostávalo z otočnej platne "taniera"...
  Viac »
projekty spodok